Hilsen fra Moss
Thorolf Johnsen
Langesund Sjømannsforening inviterte til Sjøfartsseminar om sikkerheten til sjøs 7. september.
Jan E. Hellstrøm og Thorolf Johnsen deltok fra vår forening.
Seminaret ble avholdt på, gamle erverdige, Langesund Bad.
Seminaret ble åpnet av Bambles ordfører Jon Pieter Flølo.
Formann i Langesund Sjømannsforening, Alf Helland-Olsen, ønsket velkommen.
Assisterende sjøfartsdirektør, i Sjøfartsdirektoratet, Sigurd Gude, hold foredrag om sikkerhet til sjøs i dag. Internasjonal utvikling og prioriteringer.
Knut Bjerke og Ragnar Bjørnerud, begge fra Langesund Sjømannsforening, fortalte om erfaringer og mulige årsaker til forlisene til "Berge Istra" og "Berge Vanga"
Forfatter Otto Risanger fortalte om arbeidet med boken om "Berge Istra"
( Skipet som ikke kunne synke)
Maritim sjef i Redningsselskapet, Svein Jarle Hamre, fortalte om Redningsselskapet og sikkerheten til sjøs langs norskekysten.
Havariinspektør i Havarikommisjonen avd. For Sjøtransport, Morten Kveim, fortalte om Statens Havarikommisjon for transport, og ulykkes undersøkelser i vår tid.
Sjef for Trafikksentralen i Brevik, Per Einar Johnsen, fortalte om Trafikksentralens organisasjon og oppgaver.
Langesundfjordens Kystlag`s, Svein Nilsen fortalte om opprettelsen av Trafikksentralen i Brevik, og deres ansvarsområder.
Direktør for Grenland Havn, Finn Flogstad, holdt foredrag om havarie med "Full City" og ledelsen og gjennømføringen av opprensningen etter forliset.
Etter foredragene var det paneldiskusjon som ble ledet av Knut Bjerke.
Avslutningen var ved Alf Helland-Olsen.
Langesund Sjømannsforening høstet mange lovord om initiativet, at de hadde maktet å få mange "tunge" foredragsholdere og for gjennomføringen av seminaret.
Etterpå var det skipskost, erter kjøtt og flesk, med karamellpudding til dessert.
Menyen stod i stil til med det øvrige arrangement.
Moss Sjømannsforening takker for at vi ble invitert til seminaret og ønsker Langesund Sjømannsforening: Lykke til i deres videre arbeider.













