Fra skøyter til skøyte

Medlemsmøtet onsdag 30. september ble en maritim maraton for de 13 frammøtte. Vi hadde skøyteesset Sten Stensen på besøk. Han fortalte om det store. seileeventyret han og kona Inger Johanne gjennomførte fra 2015 til 2024 i deres flotte motorseiler «Verona», byggenummer 148 fra Hansen og Arntzen i 1974. For en reise!

Stensen understreket sterkt at han alltid har hatt en dragning til sjøen, selv om han vokste opp på en bondegård i Lier. Båter var hans liv. Egentlig ville han bli offiser i marinen, men livet som skøyteess satte en stopper for det. I stedet ble det hæren. Både han og kona trivdes på bøljan blå, og størrelsen på båtene vokste, inntil de sikret seg «Verona», som da hadde fått noen år på kjølen.

Det store eventyret var ikke noe innfall. De ønsket opplevelser, og startet planleggingen. Sommeren 2015 la de fra kai, med kurs for Polen. Der ble båten rigget ned og gjort farbar for elver, kanaler og sluser. Det var ferskvann helt til de seilte ut av Donau i Svartehavet. Der kom riggen oppigjennom, og ferden gikk i saltvann, via Bosporus, Marmarahavet, Egeerhavet og ut i Middelhavet. Det ble mange havnebesøk der før ferden gikk inn i Adriaterhavet.

På dette tidspunktet hadde det allerede gått en del tid. Alle reiser i de 10 årene foregikk i feriene, og opplevelsene foregikk ikke utelukkende på vannet. Ivrige oppdagere er de begge og leide både bil og moped for å se hva de lokale forholdene kunne tilby dem også.

Seilingen var ikke over. De skulle videre og fikk med seg både Sicilia og Korsika, samt Amalfikysten og Rivieraen, før Marseille og elver og kanaler på nytt ventet dem. Igjen måtte «Verona» rigges ned og gjøres klar for elven Rohne før de gikk videre på kanaler. Disse brakte ekteparet til Nederland, før de gikk opp i Rhinen og Tyskland, som omsider førte dem fram til Lubeck. Der ble motorseileren igjen gjort klar for seiling. Dette markerer også starten på den siste lange strekningen før de omsider kunne fortøye hjemme i Norge. De seilte ikke i ett sett. Også våre nabokyster byr på opplevelser som ekteparet gjerne ville få med seg før eventyret omsider var over i 2024.

Under foredraget var det fullt mulig å stille spørsmål, komme med kommentarer og få utdypet ting som interesserte.

De som ikke fikk være med på eventyret denne kvelden får muligens anledning senere. Sten Stensen kommer nemlig gjerne tilbake. Velkommens Skan han være.

Det blir mer maritimt på vårt medlemsmøte den 7. oktober. Da er det vår hjemlige skipslei og utfordringene der som er tema, sett fra Trafikksentralens side.

Velkommen skal dere være.