Invitasjon til Sjøfolkenes Minnedag i Moss

Søndag 7. september 2025

Moss Sjømannsforening vil arrangere Sjøfolkenes Minnedag. Hensikten med arrangementet er å minnes alle sjømenn og kvinner som har omkommet på havet i krig og fred. Fellesskapet er viktig.

Program for dagen.

Kl. 1200 fremmøte i Moss Sjømannsforenings hus i Strandgata 21, en kort orientering.

Avmarsj til Kanalparken og Krigsseilermonumentet.

Spaserturen vil ta ca. 10 min og vi vil bli guidet av Vidar Hauge Halvorsen som vil orientere om byen Moss mens vi går.

En kort andakt vil bli holdt av medlem og prest Anders Leknes.

Det vil bli holdt en tale i forbindelse med bekransning av Krigsseilermonumentet.

Vidar Hauge Halvorsen vil guide oss tilbake til foreningen.

Det vil bli servert Lapskaus med dessert, drikke og kaffe med tilbehør.

Ordet er fritt og ta gjerne opp tema om felles arrangement foreningene imellom.

Kuvertpris Kr. 300.00 som innbetales til kontonr: 1080 22 10332

Eller Vipps 945528.

Moss sjømannsforening

Moss Sjømannsforening, Strandgata 21, er en forening for aktive og tidligere sjøfolk, sjøfartsinteresserte personer som er eller har vært knyttet til maritimt virke og personer som har gjort en stor innsats for foreningen. Medlemsmøtene er en gang i måneden, vanligvis på onsdager.

Den opprinnelige Sjømannsforeningen i Moss ble etablert i 1873, men ble nedlagt i 1954. Høsten 1978 begynte flere personer å engasjere seg i å gjenopprette Moss Sjømannsforening, og året etter fikk foreningen nytt liv igjen.

I 1981 kjøpte foreningen Værlegaten 34. Hele året gikk med til oppussing på dugnad, og 8. januar 1982 tok de i bruk eget hus. Moss Sjømannsforening holder åpent hus etter barnetoget på nasjonaldagen, dette er nå blitt en fast tradisjon. En annen er deltagelse ved det årlige «The Norwegian Lady»-arrangementet

I juni 1987 arrangerte Moss Sjømannsforening Landsmøte, dette var en stor oppgave for foreningen. På mange av medlemsmøtene har vi engasjert foredragsholdere. I 2018 måtte huset i Værlegata rives samtidig med resten av Nyquistbyen fordi byens nye jernbanestasjonen trengte grunnen. Men erstatningen var nok til at foreningen kunne kjøpe et eget hus i Strandgata 21, der sjømannsforeningen nå holder til.